Green Rooibos Mango Ekologisk 70 gram

Rooibos

46,38kr

46,38kr

Jmf. pris
662,57kr/kg
Tesort
Smaksatt ekologiskt grönt rooiboste
Art. nummer:
J222
Eko Kontrollnr.
SE-EKO-03
Smak:
Smak av apelsin och mango. Ekologiskt certifierat.
Ingredienser
*Grön rooibos, *äppelbitar, *apelsinskal, *ringblommor, *rosa peppar, naturliga aromer, *=ekologisk ingrediens.
Beredningsprofil
Temp 100°C
Dos 2,5 g / 2 dl
Smaksatt grönt rooiboste med smak av apelsin och mango. Detta rooibos te kallas för grön rooibos, eftersom örten inte oxideras. Örten hettas upp för att den gröna färgen ska kvarstå likt processen som sker med ett grönt te. Smaken blir något syrligare och likt med ett grönt te får rooibos teet av detta en något annorlunda sammansättning.

Rooibos är en buske växande i Cedarbergen i Sydafrika. Rooibos har blivit väldigt populärt i Europa. Rooibos innehåller inget koffein varpå det lämpar sig väl att dricka på kvällen. Teet tillverkas i regel av stammen av busken.

Vad våra kunder säger...

Jätte gott Tea! Glad att jag vågade testa något nytt! Detta kommer jag definitivt köpa igen! Inte direkt likt ett rött Tea, detta är något mer åt grönt Tea i smaken, fast mjukare. Super gott helt enkelt!
Varukorg

0 artiklar
Att betala: 0,00kr

0 artiklar