Te av kvalité - House of Tea
Mitt konto  Kundvagn  Kassa  
  Grönt te och vitt te av kvalité » » Svart Te » E204 Mitt konto  |  Kundvagn  |  Kassa   
Vitt Te
Gult Te
Grönt Te
Oolong Te
Svart Te
Pu-erh Te
Darjeeling
Blommande Te
Jasminte
Smaksatt Te
Rooibos
Yerba Mate
Ekologiskt te
Ört Te
Tetillbehör
Tekanna
Tekopp & Gaiwan
Teburk
Present
Rea
Köpinformation
Om te
Våra länkar
Beredning av te

Nyheter
Kontakta oss

Svenska English
Kundvagn
mer

Castleton Moonlight FF 50 gram
[E204]

219kr 179kr
Castleton Moonlight FF 50 gram
Klicka för förstoring

Castleton Moonlight First Flush - Darjeeling First Flush 2011 - AV-2
Detta är en unik Darjeeling från utvalda tebuskar växandes på 1700m höjd över havet. Detta är en av de klart bästa Darjeeling teerna från denna säsong.

Darjeeling, Indien

Castleton är en väl mycket väl ansedd tegård nära staden Kurseong. Många Darjeelingar av mycket hög kvalité tillverkas här.

Endast de yttersta bladen och topparna har handplockats och producerats. Detta utsökta te är ett resultat av trettiotimmars vissnande med en lätt fermentering, och bjuder på en smakupplevelse för varje teälskare.

First Flush är den första skörden av teer på våren, teer från denna period är milda i smak och anses vara de mest högkvalitativa.

Härkomst: Himalaya, Indien
Smak: Jämn smak av honung och blom.
Utseende: Denna högkvalitativa Darjeeling avger en vacker guldfärgad brygd och har gröna blad till färgen.

Beredning: 5 gram te, 1,5 minuter, 4 dl kanna, 90°C vatten, kan bryggas flera gånger. 5 gram te motsvarar ca 3 fulla matskedar.

Aktuella recensioner: 2
Just nu visas:  Castleton Moonlight FF - Te av Kvalité
Recensioner